Wpływ roślin na mikroklimat w domu

Domowe rośliny to niezwykle unikalne dekoracje – potrafią tchnąć życie w każde wnętrze. Zieleń jest jednym z relaksujących kolorów dla oczu, dlatego tak dobrze odpoczywa się w pomieszczeniu, w którym znajdują się żywe kwiaty. Rośliny doniczkowe mają również pozytywny wpływ na jakość powietrza w mieszkaniu i zdrowie domowników.

Kwiatowe dekoracje oczyszczają powietrze

Dobre samopoczucie i stan zdrowia w dużej mierze zależy od jakości powietrza, którym oddychamy, a domowe rośliny potrafią wychwycić z powietrza wiele szkodliwych substancji, wydzielanych przez meble, wykładziny czy środki czystości. Doskonałe właściwości filtrujące powietrze z toksycznych związków wykazuje m.in. aglaonema, anturium, bluszcz pospolity, figowiec benjamina, dracena, skrzydłokwiat, sansewieria. Ponadto rośliny doniczkowe, zwłaszcza kaktusy kolumnowe, oddają do otoczenia jony ujemne, które służą naszemu zdrowiu i samopoczuciu. Jest to szczególnie istotne w pomieszczeniach z urządzeniami elektronicznymi (drukarka, komputer, telewizor), które wydzielają niekorzystne jony dodatnie.

Rośliny doniczkowe dostarczają tlen

Otaczające Cię rośliny zapewniają też niezbędny do życia tlen. Pobierają one z powietrza dwutlenek węgla, a w procesie fotosyntezy oddają do atmosfery tlen. Aby zaszła fotosynteza, kwiaty doniczkowe muszą mieć dostęp do światła, dlatego produkcja tlenu odbywa się w trakcie dnia. W nocy jest natomiast odwrotnie – żywe rośliny pobierają niewielkie ilości tlenu i oddają dwutlenek węgla. Z tego względu nie zaleca się ozdabiania sypialni zbyt wieloma roślinami. Wyjątek stanowią kaktusy i rośliny gruboszowate, które nocą wydzielają tlen.

Żywe kwiaty nawilżają powietrze w domu

Kolejną istotną zależnością pomiędzy roślinami doniczkowymi a zdrowiem człowieka jest to, że podnoszą one wilgotność powietrza. Jak wykazano, do przyrostu 1g masy zielonej, domowe rośliny potrzebują od 200 do 2000 g wody. Po oddaniu energii wyparowuje ona z powierzchni rośliny, poprawiając jednocześnie jakość powietrza w mieszkaniu. Jednym z najefektywniejszych nawilżaczy powietrza są palmy i paprocie oraz szeflera. Mniejszą zdolność transpiracji wykazują kaktusy, które mają niewielkie, grube liście, magazynujące wodę. W wilgotnym powietrzu znajduje się więcej korzystnych jonów ujemnych niż w suchym powietrzu.

Rośliny w mieszkaniu zafundują Ci naturalną aromaterapię

Niektóre kwiaty doniczkowe wydzielają przyjemny zapach, dzięki któremu dom będzie Twoim sprzymierzeńcem w walce o lepsze samopoczucie. Pachnące są głównie kwiaty, ale substancje odpowiedzialne za aromat znajdują się także w liściach, a u niektórych gatunków nawet w pędach, korzeniach i owocach. Żywe rośliny, które najlepiej sprawdzą się w domowej aromaterapii, to m.in. drzewka cytrynowe, pelargonie, gardenia.

Wpływ roślin doniczkowych na nasze samopoczucie

Kwiaty doniczkowe mają korzystny wpływ na samopoczucie oraz działają relaksująco. Zielony kolor liści jest kojący dla zmęczonych oczu, poprawia nastrój i uspokaja nerwy. Dodatkowo sprzyja koncentracji i zwiększa kreatywność. Dlatego żywe rośliny idealnie sprawdzą się zarówno w domu, jak i biurze. Najlepszym wyborem będą rośliny o liściach barwy jasnozielonej, nakrapiane, ozdobione jaśniejszymi plamami, np. aglaonema, dracena, begonia królewska.

Wschodnia filozofia feng shui zakłada również, że na nasze samopoczucie wpływa kształt liści. Niewielkie liście o okrągłym kształcie wykazują działanie uspokajające (np. fiołki, bluszcz pospolity), podczas gdy liście sztywne o ostrym zakończeniu działają pobudzająco (np. sansewieria, juka).

Żywe rośliny w domu – naturalna klimatyzacja?

Domowe rośliny mają zbawienne działanie na mikroklimat we wnętrzu. Pomagają oczyścić powietrze z toksycznych związków i zapewniają niezbędny do życia tlen. Dlatego tak ważne jest, aby kwiatów doniczkowych nie zabrakło tam, gdzie uczysz się lub odpoczywasz.

Na każde 10 m2 pomieszczenia powinna przypadać co najmniej jedna roślina o właściwościach oczyszczających powietrze. W miesiącach, gdy korzystamy z ogrzewania i rzadziej wietrzymy mieszkanie, powietrze w domu staje się zbyt suche, ciepłe i zanieczyszczone. Oprócz otoczenia się kwiatami doniczkowymi, warto postawić na oczyszczacz i nawilżacz powietrza, ponieważ jakość powietrza, jakim oddychamy, ma bezpośredni wpływ na zdrowie i samopoczucie domowników.

Oferujemy atrakcyjne warunki współpracy i duży wybór urządzeń klimatyzacyjnych, pomp ciepła i akcesoriów.

Podejmując współpracę z nami, robisz krok do przodu w kierunku satysfakcji twoich klientów.

Napisz do nas lub zadzwoń