Na czym polega rekuperacja

Rekuperacja to idealny sposób na odzyskiwanie energii cieplnej i oszczędzanie na ogrzewaniu domu. Tego typu instalację wybiera coraz więcej osób, zwłaszcza tych, którzy przywiązują dużą wagę do ekologii i chcą ograniczyć swoje wydatki. Na czym polega rekuperacja? Jakie są zalety takiego rozwiązania? W tym artykule podpowiadamy również, ile możesz na nim zaoszczędzić.

Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja to wentylacja z odzyskiem ciepła, która usuwa powietrze zużyte o wysokiej zawartości dwutlenku węgla i odzyskuje z niego największą ilość ciepła, aby wykorzystać je do dalszego ogrzewania mieszkania. Możliwe jest to przez użycie rekuperatora, który znajduje swoje zastosowanie w systemach ogrzewania samochodów czy systemach wentylacyjnych nowoczesnych budynków.

Jak działa rekuperacja?

Aby omówić zasadę działania rekuperacji, warto na początku wyjaśnić, jak działa wentylacja w mieszkaniu. Jej podstawowym zadaniem jest zapewnienie stałej wymiany powietrza między pomieszczeniem a środowiskiem zewnętrznym. Z punktu widzenia naszego zdrowia i samopoczucia wentylacja pełni ważną rolę w domu, ponieważ usuwa zanieczyszczone powietrze w pokoju, zastępując je czystym i świeżym, które pochodzi z zewnątrz. Problem pojawia się, gdy wraz z zużytym powietrzem z wnętrza usuwane jest również ciepło, a więc do utrzymania stałej temperatury w mieszkaniu potrzebne jest zużycie większej ilości energii.

W systemach wentylacyjnych straty ciepła możemy zminimalizować przez instalację rekuperatora. To proste w działaniu urządzenie, przez które przepływają dwa strumienie ciepła – zanieczyszczone i świeże. Czyste powietrze z zewnątrz nagrzewa się w rekuperatorze od cieplejszego powietrza, które chcemy usunąć z pokoju. Te dwa strumienie nie mieszają się ze sobą, dlatego do naszego mieszkania nie wracają nieprzyjemne zapachy, drobinki kurzu, bakterie czy inne drobnoustroje. Dodatkowo w kanale napływowym zamontowane są filtry powietrza, które oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń środowiskowych, np. pyłków.

Inwestycja, która się zwraca

Dom z rekuperacją pozwala obniżyć koszty jego ogrzewania o nawet 40%. Nowoczesne urządzenia potrafią regulować proces wentylacji i dostosować ilość świeżego powietrza do bieżących warunków. Odpowiedzialne za to są wbudowane czujniki, które informują o stanie powietrza w mieszkaniu. Dzięki temu rekuperator może automatycznie sterować procesem wentylacji. Gdy w pokoju przebywa przez dłuższy czas więcej osób, sprzęt pracuje intensywniej. Z kolei w sytuacji, gdy mieszkanie jest puste, rekuperator zwalnia swoją pracę.

Czy rekuperacja chłodzi?

Zalety rekuperacji są szczególnie doceniane w okresie grzewczym, gdy mieszkania mocno się wychładzają. Tego typu system można też wykorzystać do chłodzenia pomieszczeń w sezonie letnim. W tym celu konieczne będzie zainstalowanie gruntowego wymiennika ciepła. W skład instalacji wchodzi jednostka chłodząca, która współpracuje z rekuperatorem i przewody wypełnione glikolem polietylenowym, które znajdują się na określonej głębokości, gdzie panuje stała temperatura (ok. 8-10 °C). Dzięki niej możemy obniżyć temperaturę w mieszkaniu w najgorętsze dni.

Oferujemy atrakcyjne warunki współpracy i duży wybór urządzeń klimatyzacyjnych, pomp ciepła i akcesoriów.

Podejmując współpracę z nami, robisz krok do przodu w kierunku satysfakcji twoich klientów.

Napisz do nas lub zadzwoń