Na co zwrócić uwagę, kupując klimatyzację?

Producenci urządzeń klimatyzacyjnych cały czas zaskakują nowymi rozwiązaniami i dodatkowymi funkcjami, w jakie wyposażają swoje produkty. Dlatego na rynku można znaleźć wiele modeli klimatyzatorów, a każdy z nich się czymś wyróżnia. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu tego typu sprzętu?

Rodzaje klimatyzatorów

Jaka klimatyzacja najlepiej sprawdzi się w Twoim mieszkaniu? Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od rodzaju wybranego sprzętu. Wśród urządzeń dostępnych w sklepach znajdziemy modele przenośne i stacjonarne. Urządzenia mobilne wyposażone są w specjalną podstawkę z kółkami, co czyni je łatwymi w przenoszeniu do innego pomieszczenia. Kompaktowe wymiary sprawiają natomiast, że mają mniejszą moc niż stacjonarne systemy klimatyzacji, przeznaczone do montażu ściennego. Mimo tego, że sprzęt montowany na stałe wymaga dokładnego zaplanowania miejsca instalacji, to będzie dobrym wyborem do wnętrz o dużym metrażu. Wynika to m.in. z dobrych właściwości technicznych tego typu urządzeń.

Moc

Podczas wyboru klimatyzatora warto zwrócić uwagę na moc, która decyduje o efektywności działania urządzenia. Z reguły przyjmuje się, że na metr kwadratowy powierzchni mieszkalnej przypada 0,1 kW mocy chłodniczej. Oznacza to, że do schłodzenia powietrza w pomieszczeniu o powierzchni 30 m2, będziesz potrzebował sprzętu o minimalnej mocy 3 kW.

Klasa energetyczna

Wysokość rachunków za prąd określa natomiast klasa energetyczna klimatyzacji. Najbardziej polecane są modele oznaczone symbolem od A do A+++. Mogę one zużyć mniej energii elektrycznej niż sprzęty opatrzone niższą klasą, co ma pozytywny wpływ na środowisko naturalne.

Głośność pracy urządzenia chłodzącego

Z racji tego, że urządzenie klimatyzacyjne działa niemal bez przerwy (często też w nocy), nie powinno emitować zbyt dużego hałasu wewnątrz pomieszczenia. Wybór głośnego sprzętu może tylko utrudnić nam wykonywanie codziennych czynności, tj. oglądanie telewizji, czytanie książki czy przygotowywanie posiłków dla rodziny. Z tego względu szczególnie zalecane są modele o cichej pracy, która nie przekracza 30 dB. Dużym udogodnieniem może okazać się klimatyzacja wyposażona w tryb pracy nocnej. Wtedy nie ma ryzyka, że sprzęt chłodzący zakłóci sen domowników.

Zakres temperatury pracy

Dobry system klimatyzacji posiada szeroki zakres regulacji temperatury pracy, dzięki czemu możliwe staje się dostosowanie działania sprzętu do indywidualnych preferencji domowników. Tego typu produkty zwykle pozwalają na schłodzenie lub ogrzanie powietrza w pokoju od temperatury 10°C do 40°C.

Regulacja mocy nadmuchu

To równie istotny parametr, dzięki któremu ustawisz siłę nadmuchu klimatyzatora. Wybrana moc zapewni odpowiednią cyrkulację chłodnego powietrza, co szczególnie przyda się w okresie letnim.

Łatwość obsługi klimatyzatora

Na komfort użytkowania klimatyzacji wpływa przede wszystkim łatwość obsługi sprzętu. Standardowym wyposażeniem każdego zestawu klimatyzacji stał się pilot zdalnego sterowania, który umożliwia ustawienie temperatury pomieszczenia, bez konieczności podchodzenia do urządzenia chłodzącego. Nowoczesne systemy klimatyzacji pozwalają również na wybór parametrów pracy za pomocą smartfona – wtedy wystarczy tylko zainstalować odpowiednią aplikację. Takie rozwiązanie daje Ci możliwość kontrolowania klimatyzacji, niezależnie od tego, czy jesteś w taksówce, czy w domu.

Filtry

Warto wiedzieć, że klimatyzatory nie tylko potrafią schłodzić powietrze we wnętrzu, ale również oczyścić je z wszelkich zanieczyszczeń. Niektóre modele naścienne są wyposażone w filtry HEPA H13 i H14, które skutecznie wyłapują wszystkie drobinki kurzu, roztoczy, alergenów, jak i dym papierosowy. Na rynku są dostępne też dodatkowe filtry, które pomogą Ci zwalczyć nieprzyjemne zapachy w pomieszczeniu lub uwolnić witaminę C, mającą zbawienny wpływ na jakość snu i kondycję skóry.

Oferujemy atrakcyjne warunki współpracy i duży wybór urządzeń klimatyzacyjnych, pomp ciepła i akcesoriów.

Podejmując współpracę z nami, robisz krok do przodu w kierunku satysfakcji twoich klientów.

Napisz do nas lub zadzwoń