Jak właściwie korzystać z klimatyzacji w domu?

Wśród konsekwencji niewłaściwego korzystania z klimatyzacji w domu wymienia się przede wszystkim wysoki koszt eksploatacji i częste awarie urządzenia. Jak więc odpowiednio użytkować klimatyzację, aby uniknąć wielu niepotrzebnych problemów?

Optymalna temperatura w pomieszczeniu

Aby w pełni czerpać korzyści z używania systemu klimatyzacji w mieszkaniu, konieczne jest przestrzeganie kilku zasad. Jedną z nich jest ustawienie odpowiedniej temperatury. Temperatura komfortu cieplnego człowieka wynosi około 25 °C. Dlatego też w ciepłe dni należy zachować stałą temperaturę w pomieszczeniu, przy czym za optymalną uznaje się na poziomie 24 °C. Stąd nie jest wskazane ustawianie klimatyzatora na zbyt niską temperaturę, gdy za oknem żar leje się z nieba. Różnica między warunkami termicznymi w pokoju a na zewnątrz nie powinna być większa niż 7 °C. Warto o tym pamiętać, ponieważ zbyt duża różnica temperatur może wywołać przeziębienie, stany zapalne, a w skrajnych przypadkach – szok termiczny.

Ekonomiczna eksploatacja klimatyzacji

W celu poprawy wydajności pracy klimatyzatora warto zamknąć okna i drzwi w pokoju, w którym się on znajduje. Dzięki temu będziemy mogli utrzymać temperaturę pomieszczenia na stałym, optymalnym poziomie. Co więcej, ograniczymy również koszty eksploatacji sprzętu chłodniczego. W tym przypadku nie ma potrzeby ciągłego włączania i wyłączania klimatyzacji, dlatego urządzenie zużywa mniej energii elektrycznej. Dodatkowo zużycie energii zależy od mocy chłodniczej klimatyzatora, co oznacza, że możemy jeszcze bardziej zmniejszyć koszty eksploatacji, a dokładniej zyski ciepła, poprzez odpowiednią izolację okien (np. rolety).

Nawiew klimatyzatora

Odpowiednio zainstalowany system klimatyzacji jest w stanie nie tylko zapewnić pożądaną temperaturę we wnętrzu, ale również poziom wilgotności. Bardzo ważna jest też właściwa lokalizacja klimatyzatora i poprawnie ustawione parametry nawiewu. Strumień powietrza powinien równomiernie rozchodzić się po całym pomieszczeniu, a jego optymalna prędkość nie powinna przekraczać 0,2 m/s. Zbyt duża szybkość może spowodować m.in. dolegliwości bólowe.

Filtry

Filtry to element systemu klimatyzacji, który wyłapuje wszelkie pyłki i kurz znajdujący się w powietrzu. Dlatego też głównym zadaniem użytkownika jest ich regularne czyszczenie. Filtry klimatyzacji można samodzielnie umyć przy użyciu miękkiej ściereczki, wody i mydła lub pod silnym strumieniem wody, najlepiej raz na dwa tygodnie. Nowoczesne klimatyzatory zostały wyposażone w sygnalizatory, które informują nas o tym, kiedy należy wyczyścić lub wymienić filtr. Dobrym wyborem mogą okazać się też modele z wbudowanym systemem Auto Clean, który skutecznie zapobiega rozwojowi bakterii po wyłączeniu urządzenia.

Przegląd

Warto mieć na uwadze, że oprócz czyszczenia, równie ważne jest regularne serwisowanie sprzętu chłodniczego. Z reguły przyjmuje się, że serwis klimatyzatora powinien odbywać się raz na rok lub dwa lata, jeśli usługa uwzględnia też dezynfekcję jednostki wewnętrznej systemu klimatyzacji. Pierwszym objawem zanieczyszczonego urządzenia jest nieprzyjemny zapach, który wydobywa się po włączeniu klimatyzatora.

Oferujemy atrakcyjne warunki współpracy i duży wybór urządzeń klimatyzacyjnych, pomp ciepła i akcesoriów.

Podejmując współpracę z nami, robisz krok do przodu w kierunku satysfakcji twoich klientów.

Napisz do nas lub zadzwoń