Jak często serwisować klimatyzację

O klimatyzację, podobnie jak inne urządzenia, należy dbać. Tego typu sprzęt wymaga regularnej konserwacji i czyszczenia. Dzięki temu cały system będzie działał sprawnie i wydajnie nawet przez kilka lat. W tym artykule podpowiadamy, jak często należy robić przegląd instalacji klimatyzacyjnej, jakie prace możesz wykonać samodzielnie, a które warto zlecić profesjonalnej firmie.

Dlaczego ważne jest czyszczenie klimatyzacji?

Przez system klimatyzacji cały czas przepływa powietrze. Nie zawsze jest jednak czyste. Drobinki kurzu, pyłki, bakterie i inne zanieczyszczenia osiadają na filtrach, które stanowią podstawowe wyposażenie klimatyzatora. Z tego powodu konieczne jest regularne dokonywanie ich przeglądów. W przeciwnym razie, stworzymy w mieszkaniu niekorzystny dla zdrowia mikroklimat, zwiększając zużycie prądu i głośność pracy urządzenia. Do tego dochodzi też wilgoć, która sprzyja rozwojowi bakterii i drobnoustrojów. Dlatego czyszczenie systemu klimatyzacji nie tylko poprawia sprawność działania instalacji, ale również może mieć wpływ na zdrowie domowników!

Jak często serwisować klimatyzację?

Klimatyzator, niezależnie od rodzaju, warto serwisować minimum dwa razy w roku, najlepiej przed sezonem (marzec, kwiecień) i po jego zakończeniu (wrzesień, październik). Należy wtedy sprawdzić każdą część systemu klimatyzacji: filtry, skraplacz, parownik, przewody z izolacjami i łączeniami, sterowniki. Dodatkowo konieczna jest wymiana filtrów – tę czynność powinniśmy wykonywać co najmniej raz na trzy miesiące. Z racji swojej funkcji filtry wychwytują najwięcej zanieczyszczeń, dlatego należy zwrócić na nie szczególną uwagę.

Samodzielne czyszczenie klimatyzacji w domu

Samodzielnie, bez pomocy profesjonalnej firmy, możemy wymienić filtry jednorazowego użytku. Zwykle umieszczone są pod panelem czołowym. Wystarczy go otworzyć i wymienić filtry na nowe. W przypadku klimatyzacji wyposażonych w filtry wielorazowe, możemy wyczyścić je za pomocą odkurzacza lub wilgotnej szmatki. Nie zaleca się używania środków chemicznych, których drobinki pozostałe na urządzeniach mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Czyszczenie filtrów powinno odbywać się raz w miesiącu, chyba że producent systemu klimatyzacji zaleca inaczej. Niektóre nowoczesne sprzęty z wyświetlaczem same informują o konieczności wymiany filtra.

Panel zewnętrzny klimatyzacji możemy umyć wodą bez środków czyszczących, a do czyszczenia tacy skroplin – wykorzystać ciepłą wodę i preparaty o właściwościach bakteriobójczych. Widoczne zabrudzenia przy wlocie i wylocie powietrza należy myć tylko suchą ściereczką (woda i środki chemiczne mogłyby negatywnie wpłynąć na działanie klimatyzatora). Czyszczenie wnętrza klimatyzacji i jej podzespołów warto powierzyć profesjonalnej firmie. Zwłaszcza, gdy w Twoim mieszkaniu lub domu zainstalowany jest klimatyzator z jednostką zewnętrzną. Jej czyszczenie nie jest takie proste, ponieważ gromadzi się w niej duża ilość zabrudzeń.

Profesjonalny serwis klimatyzatora – kiedy jest konieczny?

Należy mieć na uwadze, że przegląd i serwis klimatyzacji w domu powinniśmy zlecić wykwalifikowanej i certyfikowanej firmie, przynajmniej raz w roku (częstotliwość zależy przede od częstości i sposobu korzystania z klimatyzacji). Jeśli korzystasz z tego typu urządzeń tylko w okresie letnim (do chłodzenia pomieszczeń), wystarczy serwis po zakończeniu sezonu. System klimatyzacji wykorzystywany przez cały rok (do osuszania, wentylacji, dogrzewania mieszkania), wymaga serwisu co pół roku.

W trakcie profesjonalnego serwisu konserwator nie tylko oczyści urządzenie, ale również zweryfikuje stan podzespołów i szczelność instalacji. W zakresie usług danej firmy znajdzie się m.in. dezynfekcja parownika przy zastosowaniu środków o właściwościach bakteriobójczych i grzybobójczych. Wybrana metoda czyszczenia jest uzależniona od typu urządzenia i instalacji. W większości przypadków klimatyzator czyści się na sucho (szczotką lub strumienie sprężonego powietrza) lub na mokro (środkami chemicznymi i gorącą parą).

Oferujemy atrakcyjne warunki współpracy i duży wybór urządzeń klimatyzacyjnych, pomp ciepła i akcesoriów.

Podejmując współpracę z nami, robisz krok do przodu w kierunku satysfakcji twoich klientów.

Napisz do nas lub zadzwoń