Dlaczego klimatyzacja zmniejsza wilgotność powietrza

Klimatyzator to rozwiązanie powszechnie stosowane nie tylko w pomieszczeniach biurowych, ale i mieszkalnych. Intensywnie korzystamy z niego w sezonie letnim, gdy za oknem panują upały. I choć podstawowym zadaniem klimatyzacji jest obniżenie temperatury we wnętrzu i zapewnienie komfortu cieplnego, tego typu urządzenie posiada również inne właściwości. Jak się okazuje, poza schładzaniem powietrza, system klimatyzacji potrafi również skutecznie je osuszyć.

Klimatyzator nie tylko chłodzi

Podstawowym elementem wyposażenia każdego systemu klimatyzacji jest filtr. Pomaga on wychwycić krążące w powietrzu niepożądane substancje, które są szkodliwe dla zdrowia domowników. Urządzenie chłodnicze nie tylko obniża temperaturę w pomieszczeniu, ale również oczyszcza powietrze ze znajdujących się w nim pyłków, kurzu, bakterii i alergenów. Klimatyzator jest więc szczególnie polecany osobom, które źle znoszą letnie upały lub mają problemy z alergią wziewną. Filtr powietrza skutecznie usuwa wszystkie bakterie, wirusy, roztocza i zarodniki pleśni, jednocześnie sprawiając, że wydmuchiwane powietrze jest czystsze i zdrowsze dla domowników.

Na rynku są dostępne modele, które mogą pracować również jako powietrzna pompa ciepła. Klimatyzator z funkcją grzania może być wykorzystany do chłodzenia w okresie letnim, podczas gdy w chłodniejsze dni będzie służył jako dodatkowe ogrzewanie mieszkania przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.

Klimatyzacja zmniejsza wilgotność powietrza

Nowoczesny system klimatyzacji potrafi nie tylko chłodzić i oczyszczać powietrze, ale również je osuszać. To właśnie niska wilgotność powietrza jest przyczyną wysuszonych oczu lub suchości w gardle po dłuższym przebywaniu w klimatyzowanym pokoju. Osuszanie powietrza przez klimatyzację ściśle wiąże się z zasadą działania urządzenia chłodniczego i zjawiskiem chłodzenia.

W trakcie pracy klimatyzator usuwa z powietrza nadmiar wilgoci, ponieważ powietrze przechodzi poniżej punktu rosy. Aby ciepłe powietrze mogło zostać schłodzone, musi zetknąć się z zimną powierzchnią parownika. Kontakt ciepłego powietrza z parownikiem prowadzi do zjawiska zwanego wykropleniem wilgoci. Osuszenie powietrza możliwe jest dzięki temu, że na powierzchni wymiennika ciepła skrapla się para wodna. Proces ten jeszcze szczególnie pożądany w mieszkaniach, gdzie wilgotność powietrza jest powyżej zalecanego poziomu. Warto mieć na uwadze, że klimatyzacja nie jest wentylacją. Jeśli system wentylacyjny nie działa sprawnie lub rzadko wietrzymy pomieszczenie, poziom wilgotności w domu może drastycznie spaść. Nie jest to korzystne zjawisko, ponieważ może być przyczyną problemów z układem oddechowym lub oczami. Rozwiązaniem może być uzupełnienie klimatyzatora o system rekuperacji.

Rekuperacja to inaczej wentylacja mechaniczna z wymiennikiem ciepła. Jej głównym zadaniem jest dostarczenie świeżego powietrza do mieszkania o niskiej zawartości dwutlenku węgla. Połączenie rekuperacji i klimatyzacji sprawia, że otrzymujemy zestaw, który gwarantuje czyste powietrze o odpowiedniej wilgotności. Z racji tego, że działanie rekuperacji nie zależy od warunków atmosferycznych, wydajność układu jest cały czas taka sama. Na dodatek możemy ją dowolnie regulować i dostosować do indywidualnych potrzeb domowników. Rekuperacja i klimatyzacja w jednym domu to najprostszy sposób na rozwiązanie problemu, jakim jest zbyt suche powietrze w klimatyzowanych wnętrzu.

Oferujemy atrakcyjne warunki współpracy i duży wybór urządzeń klimatyzacyjnych, pomp ciepła i akcesoriów.

Podejmując współpracę z nami, robisz krok do przodu w kierunku satysfakcji twoich klientów.

Napisz do nas lub zadzwoń