Czy wentylacja szkodzi na układ oddechowy? Prawdy i mity

Zastanawiasz się nad zakupem klimatyzacji do mieszkania? Niezależnie od wyboru, pamiętaj o jej czyszczeniu i konserwacji. Mity o szkodliwym wpływie klimatyzacji na zdrowie wynikają przede wszystkim z niewiedzy użytkownika na temat korzystania z urządzenia lub braku regularnej pielęgnacji sprzętu chłodniczego.

Klimatyzacja jest bardzo głośna

Mitem jest, że urządzenie chłodnicze powoduje hałas. Owszem, na rynku można spotkać klimatyzatory, które są dość głośne. Do tej grupy zaliczają się klimatyzatory przenośne, które generują hałas na poziomie 48-65 dB. Jednak nowoczesne modele typu split wyróżniają się bardzo cichą pracą. W tym przypadku, sprężarka klimatyzacji, czyli akcesorium emitujące najwięcej hałasu, umieszczona jest na zewnątrz budynku. Obecnie dostępne są sprzęty chłodnicze, które w trybie cichym osiągają wartość zaledwie 19 dB. Praca sprzętu chłodniczego jest więc praktycznie niesłyszalna, co znacząco podnosi komfort użytkowania. Dane dotyczące poziomu głośności pracy klimatyzatora można odczytać z etykiety energetycznej.

Klimatyzacja szkodzi zdrowiu

Niekorzystny wpływ klimatyzacji na układ oddechowy jest zarówno prawdą, jak i mitem, ponieważ urządzenie chłodnicze samo w sobie nie wywołuje przeziębienia czy innych chorób, ale w pewnym sensie jest ich przyczyną. System klimatyzacji nie jest szkodliwy dla zdrowia, jeśli jest właściwie przez nas użytkowany, serwisowany i czyszczony. Na wewnętrznych filtrach klimatyzatora osadzają się pyłki, kurz i inne drobnoustroje, jednak regularna konserwacja sprzętu zapobiegnie przedostaniu się zanieczyszczeń z powrotem do pomieszczenia oraz rozwojowi pleśni i innych bakterii.

Przyczyną złego samopoczucia podczas przebywania w klimatyzowanym pokoju może być też złe ustawienie parametrów klimatyzatora. Optymalna temperatura w pomieszczeniu powinna mieścić się w granicach 22-24 °C, przy czym należy pamiętać, że różnica między temperaturą zewnętrzną a wewnętrzną, nie powinna przekraczać 5-7 °C. W przeciwnym razie doprowadzimy do wysuszenia powietrza w mieszkaniu, czego efektem może być ból gardła i oczu, a w najgorszym przypadku – zanikowy nieżyt górnych dróg oddechowych.

Klimatyzacja pobiera dużo prądu

Nie ulega wątpliwości, że wraz z zakupem urządzenia chłodniczego rachunki za energię elektryczną będą większe. Klimatyzator, podobnie jak inne urządzenia elektryczne, potrzebuje zasilania do pracy. Jednak wybór odpowiedniego modelu i prawidłowe użytkowanie sprzętu pomogą zmniejszyć koszty eksploatacyjne.

Dlatego podczas wyboru klimatyzacji warto wziąć pod uwagę klasę energetyczną sprzętu chłodniczego. Urządzenia najwyższej klasy zaliczają się do klasy energetycznej A+++. Systemy klimatyzacji o klasie energetycznej B pobierają około 10% więcej prądu niż modele z klasy wyższej. Istotnym parametrem jest również moc klimatyzatora. Z reguły na każde 10 m2 pokoju przypada 1 kW mocy chłodniczej. Wybór niewłaściwego modelu spowoduje jego nieefektywne działanie, a w konsekwencji – wzrost kosztów użytkowania klimatyzacji.

Klimatyzacja jest źródłem nieprzyjemnego zapachu w mieszkaniu

Jest to prawda, ale tylko w sytuacji, gdy nasz system klimatyzacji jest zaniedbany i niesystematycznie serwisowany. Urządzenie chłodnicze wymaga regularnego czyszczenia i konserwacji co najmniej dwa razy w roku.

Oferujemy atrakcyjne warunki współpracy i duży wybór urządzeń klimatyzacyjnych, pomp ciepła i akcesoriów.

Podejmując współpracę z nami, robisz krok do przodu w kierunku satysfakcji twoich klientów.

Napisz do nas lub zadzwoń