Ekologiczny czynnik chłodniczy w klimatyzacji – R32

Od 1 stycznia 2025 roku producenci klimatyzatorów nie będą mogli stosować czynników chłodniczych o wskaźniku wyższym niż 750 w urządzeniach zawierających do 3 kg czynnika. Popularny czynnik R410A znajdzie się więc na liście zakazanej. Jego prawdopodobnym następcą wydaje się być czynnik R32, który ma stosunkowo małe oddziaływanie na środowisko naturalne. Wskaźnik tworzenia efektu cieplarnianego (GWP) dla czynnika R32 jest prawie trzy razy niższy niż dla R410A. Skąd jeszcze wynikają te zmiany i jakie właściwości posiada ten nowy czynnik?

Co to jest czynnik chłodniczy?

Czynnik chłodniczy jest niezbędny do sprawnej i wydajnej wymiany ciepła w układzie klimatyzacyjnym. Uczestniczy w procesie sprężania i rozprężania, dzięki czemu może pobierać lub oddawać ciepło. Wrząc pod niskim ciśnieniem i w niskiej temperaturze pobiera energię, po czym ją oddaje w trakcie skraplania pod wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze. W efekcie powietrze w pomieszczeniu staje się bardziej chłodniejsze.

Czynnik R410A

Czynnik R410A to gaz skroplony pod ciśnieniem. Jest podstawowym wyposażeniem domowej i komercyjnej klimatyzacji pomieszczeń. Może pracować w układach niskotemperaturowych. Zasoby czynnika o takim oznaczeniu są dziś bardzo ubogie, co przekłada się na wysoki koszt ich pozyskania. Dlatego od dłuższego czasu utrzymuje się tendencja wzrostowa cen czynnika R410A.

Czynnik R32

Czynnik R32 to gaz skroplony, który znajduje swoje zastosowanie w najnowszych klimatyzatorach. Jego niewątpliwą zaletą jest niski współczynnik GWP, dzięki czemu ślad węglowy R32 jest mniejszy niż większości innych gazów zaliczanych do grupy HFC. Ponadto podczas napełniania urządzenia można zużyć o 30% mniej gazu niż w trakcie uzupełniania instalacji pracującej z czynnikiem R410A, co sprawia, że R32 jest bardziej przyjazny dla środowiska naturalnego. Mniejsza wielkość wymiennika pozwala również na ograniczenie wielkości instalacji i zwiększenie wydajności (o 14-16%) układu klimatyzacji. Kolejnym atutem jest koszt czynnika, który jest o około 20% mniejszy niż czynnika R410A. Jednorodność czynnika ułatwi również pracę w razie pojawienia się wycieku, a ograniczenie jego ilości sprawia, że koszty ewentualnej naprawy są znacznie niższe. Czynnik R32 można doładować zarówno w stanie ciekłym, jak i gazowym, co byłoby niemożliwe w przypadku czynnika R410A. Zmiana czynnika chłodzącego nie ma jednak wpływu na konieczność wykonywania okresowej kontroli i założenia karty urządzenia.

Jest tańszy, wydajniejszy i bardziej ekologiczny – to podstawowe atuty czynnika chłodniczego R32 w porównaniu do R410A. Nic więc dziwnego, że na sklepowe półki coraz częściej trafiają urządzenia klimatyzacyjne, które pracują na czynniku R32.

Oferujemy atrakcyjne warunki współpracy i duży wybór urządzeń klimatyzacyjnych, pomp ciepła i akcesoriów.

Podejmując współpracę z nami, robisz krok do przodu w kierunku satysfakcji twoich klientów.

Napisz do nas lub zadzwoń