Wady i zalety rekuperacji

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, zapewnia lepszą cyrkulację powietrza w mieszkaniu i pozwala obniżyć koszty ogrzewania. Aby jednak działała prawidłowo, musimy spełnić kilka warunków.

Jak działa rekuperacja?

Wentylacja mechaniczna w skrócie służy do wymiany zanieczyszczonego powietrza na świeże i czyste. Może zawierać również system odzysku ciepła. Zasada działania wentylacji z rekuperacją jest bardzo prosta. Przez wymiennik ciepła przepływają dwa strumienie powietrza – zanieczyszczone i świeże. Czyste powietrze z zewnątrz nagrzewa się w rekuperatorze od cieplejszego powietrza, które chcemy usunąć z pokoju. Te dwa strumienie nie mieszają się ze sobą, dlatego do naszego mieszkania nie wracają nieprzyjemne zapachy, drobinki kurzu, bakterie czy inne drobnoustroje.

Zalety rekuperacji

Czyste powietrze w domu o każdej porze roku

Wykorzystanie rekuperacji pozwala na uzyskanie wysokiej jakości powietrza w mieszkaniu. W domu z wentylacją mechaniczną powietrze jest wymieniane na bieżąco, niezależnie od pogody za oknem. Dzięki temu nawiewane powietrze pozbawione jest dwutlenku węgla, wilgoci, zanieczyszczeń, alergenów, drobinek kurzu czy związków chemicznych. Nie musimy więc wychodzić na zewnątrz, aby zaczerpnąć świeżego powietrze, ponieważ będzie ono stałym elementem w naszym domu.

Dodatkową inwestycją może być instalacja jonizatora, który poprawi jakość powietrza we wnętrzu oraz usunie z niego jony dodatnie, emitowane przez sprzęt elektryczny, które są częstą przyczyną bóli i zawrotów głowy.

Komfort użytkowania

Montaż rekuperacji eliminuje problem niekontrolowanych podmuchów wiatru w domu, ponieważ w tym przypadku nie ma potrzeby intensywnego wietrzenia pomieszczeń. W miesiącach wiosennych i letnich możemy zamknąć okna przed zmierzchem bez obaw o powstanie zaduchu. Jednocześnie zapobiegniemy dostaniu się much czy komarów do pomieszczenia. Zastosowanie rekuperatora pozwala również obniżyć wilgotność powietrza we wnętrzu, która w co czwartym polskim domu, jest powyżej zalecanego poziomu.

Niższe koszty ogrzewania domu

Koszty ogrzewania domu w sezonie zimowym mogą być niższe o 30-50%, w zależności od wykonanej izolacji budynku. Dzięki temu możemy zaoszczędzić nawet 1200 zł w okresie grzewczym. Tak więc instalacja rekuperacji jest inwestycją, która na pewno nam się zwróci. Na dodatek, dom z systemem grzewczym potrzebuje o średnio 45% mniej ciepła, co oznacza kolejne oszczędności na inwestycji w rekuperację (możliwość zastosowania mniejszych grzejników).

Wady wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Wysoki koszt rekuperacji

Główną wadą rekuperacji jest wysoki koszt jej montażu. Za wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w domu o metrażu 160 m2 możemy zapłacić ponad 16 tysięcy złotych. Warto jednak pamiętać, że rekuperacja zastępuje wentylację grawitacyjne, a więc będziemy mogli zrezygnować z części kominów wentylacyjnych i kominków dachowych. Przy rekuperacji nie instaluje się też nawiewników w oknach. Łącznie możemy zaoszczędzić na tym nawet 12 tysięcy złotych.

Czyszczenie kanałów

Czyszczenie kanałów wentylacyjnych powinno odbyć się po 8-15 latach użytkowania sprzętu. Czas ten zależy od m.in. jakości powietrza w mieszkaniu i sposobu eksploatacji systemu. Tego typu usługi oferują specjaliści, który dysponują odpowiednim sprzętem z kamerami. W razie konieczności, kanały czyszczone są szczotkami, które wyłapują wszelkie zanieczyszczenia na zewnątrz. Operacji tej nie da się przeprowadzić na delikatnych kanałach elastycznych – w tym przypadku stosuje się np. lampy bakteriobójcze.

Oferujemy atrakcyjne warunki współpracy i duży wybór urządzeń klimatyzacyjnych, pomp ciepła i akcesoriów.

Podejmując współpracę z nami, robisz krok do przodu w kierunku satysfakcji twoich klientów.

Napisz do nas lub zadzwoń