Samodzielny montaż klimatyzacji – czy warto

Samodzielny montaż klimatyzacji w domuCzy warto zdecydować się na samodzielny montaż klimatyzacji? Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wiele zależy od naszych umiejętności, posiadanej wiedzy, a także dostępu do specjalistycznych narzędzi. Niestety od razu trzeba stwierdzić, że nie będzie to najłatwiejsze zadanie dla osób bez doświadczenia w podobnych pracach, ponieważ o ile samodzielny montaż klimatyzacji w domu może okazać się rewelacją i oszczędnością, o tyle prawidłowe uruchomienie jednostki niekoniecznie może być aż tak oczywiste. Dlatego w tym artykule postaramy się przedstawić problemy, na jakie na pewno natrafisz podczas samodzielnego montażu klimatyzacji typu split w domu.

Samodzielny montaż klimatyzacji w domu – czy warto?

Klimatyzator typu split to układ, który składa się z dwóch oddzielnych elementów – jednostki wewnętrznej i jednostki zewnętrznej, które połączone ze sobą miedzianą instalacją rurową, tworzą zamknięty układ chłodniczy. Połączenia te muszą być w 100% szczelne, co może stanowić bardzo duży kłopot dla montera, ponieważ do wykonania szczelnej instalacji będzie potrzebował specjalnego narzędzia, zwanego kielichiarką, które pozwala na „zarobienie” końcówek przewodów. Problem ten można jednak obejść poprzez skorzystanie z usług firmy, która dotnie rury miedziane i zarobi odpowiednie końcówki za stosunkowo niewielką kwotę. Warto przy tym pamiętać, że samodzielny montaż klimatyzatora i całej instalacji zajmie nam bardzo dużo czasu, ponieważ precyzyjnie dociąć owe rury możemy tylko w miejscu montażu.

Samodzielny montaż klimatyzacji splitPo prawidłowym zamontowaniu i połączeniu urządzenia klimatyzacyjnego przychodzi czas na usunięcie wilgoci i powietrza z układu. W tym celu koniecznie jest wykorzystanie profesjonalnej pompy, która usunie powietrze i obniży ciśnienie w układzie chłodniczym (przy obniżonym ciśnieniu wilgoć obecna w powietrzu odparuje, a instalacja zostanie osuszona). Niestety nie ma żadnej możliwości, aby obejść ten krok, jeśli zależy Ci na wykonaniu instalacji klimatyzacji, która będzie służyła przez wiele lat. Oczywiście w sieci można znaleźć wiele „sposobów” na rozwiązanie tego problemu, jednak z przyzwoitości nie będziemy przedstawiać w tym artykule całej tej procedury. Warto nadmienić tylko, że poprawne wykonanie próżni ma szczególne znaczenie dla żywotności klimatyzatora, ponieważ gdy do układu dostanie się choć trochę wilgoci, skutecznie przyczyni się ona do uszkodzenia sprężarki.

Oprócz wspomnianych problemów, należy pamiętać również o tym, że poprzez samodzielny montaż klimatyzatora narażamy się na utratę gwarancji użytkowania. Uznanie gwarancji przez producenta może bowiem nastąpić tylko, gdy zakupione urządzenie klimatyzacyjne zostało zamontowane przez osoby z odpowiednimi uprawnieniami. Biorąc to pod uwagę, warto więc zastanowić się, czy rzeczywiście samodzielny montaż klimatyzacji split w domu albo mieszkaniu to polecane rozwiązanie. Z jednej strony można zaoszczędzić, jednakże z drugiej – stracić gwarancję na urządzenie i za wszystkie naprawy płacić z własnej kieszeni.

Oferujemy atrakcyjne warunki współpracy i duży wybór urządzeń klimatyzacyjnych, pomp ciepła i akcesoriów.

Podejmując współpracę z nami, robisz krok do przodu w kierunku satysfakcji twoich klientów.

Napisz do nas lub zadzwoń