Rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła to coraz popularniejsze rozwiązanie. Z roku na rok coraz więcej osób wybiera ogrzewanie, w którym ciepło jest pozyskiwane z odnawialnych źródeł energii. Rosnące zainteresowanie pompami ciepła wynika z dwóch powodów. Pierwszy to potrzeba ograniczenia zużycia paliw odnawialnych (gaz, węgiel, olej). Drugim powodem jest szukanie oszczędności w kosztach ponoszonych na ogrzewanie domu czy ciepłą wodę użytkową. Pompa ciepła jest dobrym wyborem, jeśli zależy nam na spełnieniu obu tych wymagań w ekonomiczny sposób. Sprawdź, jaki typ pompy ciepła będzie najlepszy do Twojego domu.

Rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła to obecnie popularne rozwiązanie wykorzystujące dużą ilość ciepła z otoczenia do ogrzewania domu. Ich instalację można uwzględnić zarówno na etapie budowy domu, jak również w zamieszkałym już budynku. Zależnie od tego, z jakiego źródła pozyskiwane jest ciepło, urządzenia te dzielimy na:

Pompa gruntowa

To najczęściej wykorzystywane źródło ciepła w instalacjach. W tym przypadku ciepło jest pozyskiwane bezpośrednio z gruntu w celu zapewnienia ogrzewania i wytwarzania ciepłej wody użytkowej. Największą zaletą tego rozwiązania jest bez wątpienia wysoka efektywność działania, która sprawia, że pompa gruntowa może być jedynym źródłem ogrzewania domu. Wadą natomiast jest konieczność posiadania dużej powierzchni działki przy zastosowaniu wymiennika poziomego. Z kolei w przypadku zastosowania sond pionowych, odwierty do gruntowej pompy ciepła muszą być dość głębokie – sięgające nawet 100 m.

Pompa wodna

To rodzaj pompy ciepła, który również cechuje się wysoką wydajnością energetyczną, wyższą nawet niż pompy gruntowe, dzięki czemu może być stosowany jako jedyne źródło ogrzewania domu. W przypadku wodnej pompy ciepła do gospodarstwa domowego przenoszone jest z zasobów wód gruntowych. W polskim budownictwie jednorodzinnym jest to jednak bardzo rzadko stosowane rozwiązanie z uwagi na wysoki koszt takiej inwestycji. Zewnętrzne źródło zasilania dla pompy wodnej może stanowić energia elektryczna, gaz lub olej.

Powietrzna pompa ciepła

W ostatnim czasie szybko rośnie popularność powietrznych pomp ciepła, ponieważ koszt budowy instalacji jest tańszy od pozostałych rozwiązań grzewczych (nie ma konieczności układania rur kolektora poziomego lub pionowego czy wiercenia studni). Tego typu pompa wykorzystuje energię zgromadzoną w powietrzu, a następnie oddają ją wodzie, która krąży w obiegu grzewczym. Niestety, w polskich warunkach klimatycznych powietrza pompa ciepła nie jest w stanie samodzielnie ogrzać budynku, dlatego musi współpracować z dodatkowymi źródłami ciepła np. kotłem na gaz lub ogrzewaniem podłogowym.

Szerokie możliwości pomp ciepła i niższe ceny sprawiają, że coraz więcej inwestorów decyduje się właśnie na takie rozwiązanie. Nic dziwnego, ponieważ pompy ciepła mają wiele zalet: pozwalają na znacznie obniżenie kosztów ogrzewania, a energia pochodząca do zasilania tego typu urządzeń pochodzi ze źródeł odnawialnych. Obecne czynniki chłodzące stosowane w pompach ciepła również zaliczają się do ekologicznych. Warto jednak pamiętać o tym, że optymalny efekt działania można uzyskać tylko wtedy, gdy wszystkie elementy będą odpowiednio dobrane i wykonane przez profesjonalistę.

Oferujemy atrakcyjne warunki współpracy i duży wybór urządzeń klimatyzacyjnych, pomp ciepła i akcesoriów.

Podejmując współpracę z nami, robisz krok do przodu w kierunku satysfakcji twoich klientów.

Napisz do nas lub zadzwoń