Ogrzewanie klimatyzacją – czy warto

O domowej klimatyzacji myślimy głównie latem, gdy nawiewane do pomieszczenia chłodne powietrze pomaga nam przetrwać nawet największe upały. Wiele nowoczesnych klimatyzatorów możemy również wykorzystać do ogrzewania mieszkania. Mimo, że jest to rodzaj ogrzewania elektrycznego, jego eksploatacja nie będzie nas dużo kosztować. Jakie jeszcze zalety ma taki sposób dogrzewania pomieszczeń? Czym jest i w jaki sposób działa klimatyzacja z ogrzewaniem?

Zasada działania klimatyzatorów z funkcją grzania

Ogrzewanie i klimatyzacja w jednymDo ogrzewania mieszkania często wykorzystuje się klimatyzatory z funkcją grzania typu split. Są to urządzenia, które składają się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Pierwsza z wymienionych jest montowana w pomieszczeniu, podczas gdy druga – pozwala na bezpośredni odbiór ciepła i jest przeznaczona do montażu zewnętrznego. Całość klimatyzacji z ogrzewaniem połączona jest przewodami, w których płynie czynnik roboczy.

Klimatyzator to urządzenie, które przepompowuje ciepło z jednej strony na drugą, co w efekcie prowadzi do tego, że z jednej strony wieje zimne powietrze, a z drugiej ciepłe. Odwrócenie działania takiego sprzętu sprawi, że uzyskamy samodzielne urządzenie grzewcze, które pracuje na takiej samej zasadzie jak pompa ciepła typu powietrze-powietrze – jednostka wewnętrzna odbiera ciepło od powietrza zewnętrznego i przekazuje je do mieszkania.

Ogrzewanie domu klimatyzatorem

Jedną z największych zalet klimatyzacji z funkcją grzania jest to, że są to urządzenia całoroczne. Zapewniają skuteczne ogrzewanie i klimatyzację w jednym. Oznacza to, że w upalne dni szybko obniżą temperaturę w przegrzanym pomieszczeniu, a w chłodniejsze dni – dogrzeją nasze mieszkanie. Takich udogodnień nie zapewni nam tradycyjne ogrzewanie ani kominek.

Tego typu klimatyzacja z ogrzewaniem jest też bardzo wydajna. Należy jednak pamiętać, że im mniejsza temperatura na zewnątrz, tym mniej wydajniej będzie pracował nasz sprzęt. W praktyce przekłada się to na większy pobór energii elektrycznej i wyższe rachunki za prąd. Na rynku dostępne są modele, które działają do -15 °C. Najlepsze klimatyzatory z funkcją grzania mogą dawać ciepło nawet przy -25 °C, ale przez to więcej kosztują.

Klimatyzator z funkcją grzaniaKlimatyzację i ogrzewanie w jednym docenią przede wszystkim miłośnicy ekologii z uwagi na brak spalin powstających podczas pracy urządzenia. Powietrze ogrzewane przez klimatyzator z funkcją grzania wyposażony w filtry jest też pozbawione zanieczyszczeń i nieprzyjemnych zapachów, co zdecydowanie podnosi jego jakość. Kolejnym plusem stosowania urządzenia służącego do klimatyzacji i ogrzewania w jednym jest zdolność utrzymania odpowiedniej wilgotności powietrza. Dobrym wyborem mogą być m.in. urządzenia z funkcją grzania wykorzystujące technologię inwerterową, które dostosowują wydajność chłodzenia i grzania do wybranej przez nas temperatury powietrza w mieszkaniu.

Ile kosztuje ogrzewanie klimatyzacją?

Bardzo dużo osób obawia się montażu klimatyzacji z funkcją grzania z powodu jej zasilania energią elektryczną. Tymczasem, urządzenie o mocy grzewczej 3,6 kW, w trybie grzania pobierze jedynie 900 W. W ciągu sześciu godzin pracy dzienny koszt użytkowania klimatyzatora z funkcją grzania wyniesie 2,97 zł, co w miesięcznym rozrachunku przełoży się na kwotę 89,1 zł. Jak wspominaliśmy powyżej, wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz, klimatyzator będzie pobierał więcej energii elektrycznej. Ostateczne rachunki za korzystanie z klimatyzacji z ogrzewaniem nie powinny jednak zbyt mocno obciążyć naszego budżetu domowego.

Oferujemy atrakcyjne warunki współpracy i duży wybór urządzeń klimatyzacyjnych, pomp ciepła i akcesoriów.

Podejmując współpracę z nami, robisz krok do przodu w kierunku satysfakcji twoich klientów.

Napisz do nas lub zadzwoń