Odgrzybianie klimatyzacji – metody – praktyczne porady

Klimatyzacja w mieszkaniu jest dużym udogodnieniem, które doceniamy szczególnie w upalne dni. Jednak urządzenie klimatyzacyjne, podobnie jak inne sprzęty, wymaga regularnej pielęgnacji i przeglądu. Konieczne jest zatem okresowe czyszczenie klimatyzacji domowej. Jak ją skutecznie odgrzybić, gdy okazało się, że są w niej widoczne ślady pleśni? Jakie są sprawdzone metody odgrzybiania klimatyzacji?

Dlaczego regularna pielęgnacja klimatyzacji jest tak ważna?

Odgrzybianie klimatyzacji - metodyBrak regularnej konserwacji i pielęgnacji urządzenia klimatyzacji zwykle prowadzi do jego zagrzybienia. Jest to niebezpiecznie, gdyż wtedy powietrze wydostaje się do pomieszczenia razem z bakteriami, drobinkami pyłu, kurzem i zanieczyszczeniami, które są szkodliwe dla zdrowia, szczególnie najmłodszych domowników. Zanieczyszczenia zgromadzone w jednostce wewnętrznej negatywnie wpływają także na wydajność urządzenia – wówczas klimatyzator pobiera więcej energii, pracuje głośniej i wydziela nieprzyjemne zapachy.

Dlatego tak ważne jest regularne odgrzybianie klimatyzacji sprawdzonymi metodami oraz czyszczenie filtrów, ponieważ od poziomu ich czystości zależy efektywność procesu filtracji, co też przekłada się na prawidłowe działanie systemu klimatyzacji. W tym celu wystarczy wyjąć filtr i wyczyścić go za pomocą wilgotnej ściereczki i delikatnego środka myjącego, np. płynu do naczyń. Czynności te powinniśmy wykonywać raz na dwa tygodnie. Istotna jest również regularna pielęgnacji podłóg w mieszkaniu, przez które przedostaje się powietrze z i do systemu klimatyzacji.

Jak odgrzybić klimatyzację domową?

Wyróżnia się kilka metod odgrzybiania klimatyzacji. W przypadku jednostek stacjonarnych często wykorzystuje się specjalistyczne chemiczne środki do odgrzybiania klimatyzacji. Najprostszą metodą jest użycie preparatu w postaci pianki, którym spryskuje się parownik. Zwykle tego typu produkty dostępne są z wężykiem, który ułatwia aplikację. Preparat pozwala na wyeliminowanie zarodników grzybów, pleśni czy kurzu gromadzącego się w układzie. Dodatkowo pianka skutecznie usuwa nieprzyjemne zapachy, które towarzyszą brudnej klimatyzacji.

Inną metodą odgrzybienia klimatyzacji może być zastosowanie sposobu ultradźwiękowego. W tej sytuacji płyn dezynfekujący jest rozprowadzany przez urządzenie emitujące dźwięki w częstotliwości 1,7 MHz. Reakcja powoduje wytworzenie się pary, która dokładnie oczyszcza cały układ klimatyzacyjny, niszcząc grzyby i wszelkie zarazki.

Skuteczną, lecz wciąż nową na rynku metodą czyszczenia klimatyzacji, jest wykorzystanie ozonu, który wykazuje silne działanie odkażające i może dotrzeć do najmniejszych zakamarków systemu klimatyzacji. Metoda ta wymaga jednak pomocy specjalistycznej firmy, która dysponuje generatorem ozonu.

Podstawowe czynności pielęgnacyjne

Metody odgrzybiania klimatyzacjiGłówną przyczyną zagrzybienia klimatyzacji jest brak jej regularnej konserwacji. Podstawowe czynności pielęgnacyjne możemy wykonać samodzielnie. Świeże zabrudzenia zwykle osadzają się przy wlocie i wylocie powietrza. Najlepiej usunąć je suchą, bawełnianą ściereczką. Nie zaleca się używania silnych środków chemicznych, które mogłyby jedynie przedostać się do dróg oddechowych domowników.

Podczas czyszczenia klimatyzacji domowej warto zwrócić uwagę na dwa elementy, czyli parownik i skraplacz. Jako, że znajduje się na zewnątrz budynku, to ten drugi jest bardziej narażony na wszelkie zanieczyszczenia. Dlatego najlepiej spryskać go środkiem myjącym na bazie kwasów i zasad. W tej sytuacji konieczne będzie też zastosowanie rękawic gumowych i okularów ochronnych. W celu umycia parownika możemy skorzystać z łagodniejszych preparatów.

Czyszczenia elementów układu klimatyzacji

Szczególnie newralgicznym miejsce we wnętrzu układu klimatyzacji jest taca, której zadaniem jest zbieranie skroplin. Po usunięciu osadu wskazane jest też użycie tabletki odkażającej. Taka czynność często wiąże się z koniecznością demontażu obudowy i kilku części wchodzących w skład . Usunięcie szlamu wymaga również zastosowania silnych środków chemicznych, co dla zwykłego użytkownika może okazać się dość trudnym wyzwaniem.

Obecnie większość producentów systemów klimatyzacji zaleca powierzenie tego typu prac wyspecjalizowanym firmom, ponieważ brak wiedzy czy nieuwaga mogą doprowadzić do trwałego uszkodzenia sprzętu. Doświadczeni eksperci znają różnorodne skuteczne metody odgrzybiania klimatyzacji, dzięki czemu mogą dopasować najbardziej efektywny, a przy tym skuteczny sposób do konkretnego przypadku.

Oferujemy atrakcyjne warunki współpracy i duży wybór urządzeń klimatyzacyjnych, pomp ciepła i akcesoriów.

Podejmując współpracę z nami, robisz krok do przodu w kierunku satysfakcji twoich klientów.

Napisz do nas lub zadzwoń