Najczęstsze przyczyny awarii klimatyzacji

Klimatyzacja domowa sprzyja zachowaniu odpowiedniej temperatury nawet w gorące dni. Należy jednak mieć na uwadze, że jest to urządzenie, które jak każde inne, jest narażone na awarie. Jakie usterki zdarzają się najczęściej? Jak możemy ich skutecznie uniknąć?

Uszkodzony wentylator jednostki zewnętrznej

To powszechna usterka klimatyzatora, której naprawa może okazać się dość kosztowna. Wentylator to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia sprzętu chłodniczego. Jego podstawowym zadaniem jest usuwanie ciepłego powietrza z mieszkania. Jeśli nie będzie działał prawidłowo, silnik sprężarki może się przegrzać lub uszkodzić. Wtedy konieczna będzie jego wymiana na nowy. Awarię silnika w jednostce zewnętrznej można stwierdzić, gdy śmigło wentylatora pozostaje nieruchome po włączeniu i jest bardzo ciepłe.

Nieefektywna praca klimatyzatora

Gdy system klimatyzacji nie zapewnia przyjemnego chłodu w upalne dni i spada jego wydajność (choć urządzenie wciąż pobiera energię elektryczną), możemy podejrzewać, że powodem takiego stanu rzeczy są zabrudzone filtry powietrza. Brudne filtry przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza w mieszkaniu, co w następstwie skutkuje złym samopoczuciem, problemami ze zdrowiem użytkowników klimatyzatora, a w ekstremalnych przypadkach – zniszczeniem układu klimatyzacji.

Powodem nieefektywnej pracy systemu może być również niski poziom czynnika chłodniczego w układzie lub jego wyciek. Warto również sprawdzić, czy kratki wylotowe klimatyzatora nie są zatkane, a temperatura jest prawidłowo ustawiona.

Z urządzenia chłodniczego wydostaje się woda

Klimatyzator podczas schładzania powietrza jednocześnie je osusza. W procesie tym skroplona para wodna przedostaje się do tacy ociekowej, po czym wypływa do kanalizacji. Gdy przewody odprowadzające skroploną parę wodną są niedrożne i zanieczyszczone, woda gromadzi się w tacy ociekowej, a przekraczając określoną pojemność – wydostaje się do pomieszczenia, w którym zamontowany jest system klimatyzacji.

Częste włączanie i wyłącznie sprężarki

Najczęstszym powodem tej usterki jest zbyt mała ilość czynnika chłodniczego w układzie. Wówczas należy wykonać przegląd sprawności systemu klimatyzacji, ponieważ zbagatelizowanie takiej awarii, może doprowadzić nawet do trwałego uszkodzenia sprężarki.

Problemy z włączeniem klimatyzatora

Kiedy sprzęt chłodniczy nie chce się włączyć, warto sprawdzić, czy bezpieczniki w rozdzielni są włączone lub czy nie ma potrzeby wymiany baterii w pilocie. Z kolei gdy dioda urządzenie wskazuje na błąd, konieczne będzie sprawdzenie kodu błędu w instruktażu.

Z klimatyzacji wydobywają się nieprzyjemne zapachy

Regularne czyszczenie urządzenia chłodniczego jest niezbędne z powodu skroplin, które gromadzą się na chłodnicy klimatyzatora i tacy ociekowej. W przeciwnym razie możemy doprowadzić do rozwoju pleśni, grzybów i bakterii w urządzeniu. Nie warto więc zapominać o częstych przeglądach konserwacyjnych i technicznych systemu klimatyzacji.

Oferujemy atrakcyjne warunki współpracy i duży wybór urządzeń klimatyzacyjnych, pomp ciepła i akcesoriów.

Podejmując współpracę z nami, robisz krok do przodu w kierunku satysfakcji twoich klientów.

Napisz do nas lub zadzwoń