Na czym polega audyt energetyczny

Audyt energetyczny budynku to ekspertyza podejmowana w celu oceny, a w efekcie zmniejszenia ilości energii elektrycznej zużywanej w budynku. Na czym dokładnie polega? Jakie korzyści niesie to rozwiązanie?

Jak przeprowadza się audyt energetyczny?

Audyt energetyczny często wykonuje się metodą termowizyjną, która polega na wprowadzeniu kamery, pozwalającej na szczegółowe sprawdzenie budynku i wyszukanie wszelkich niedoskonałości energetycznych. Odpowiednie urządzenia miernicze umożliwiają dokładne określenie temperatury w danym pomieszczeniu oraz obliczenie różnic między otoczeniem wewnętrznym, a zewnętrznym, co też przekłada się na koszty ogrzewania domu.

Tego typu usługi świadczą firmy zajmujące się wykonaniem oceny energetycznej budynków. Mają stosowne uprawnienia i certyfikaty, które potwierdzają, że są to zakłady funkcjonujące według najwyższych standardów i z właściwym przygotowaniem.

Cel audytu energetycznego

Celem audytu energetycznego jest wprowadzenie oszczędności w kwestii ogrzewania mieszkania. Na podstawie oceny izolacji i przepuszczalności cieplnej budynku można łatwo zweryfikować problemy, które zwiększają straty ciepła. Po przygotowaniu szczegółowego raportu często stwierdza się, jakie są parametry techniczne budynku i ile potrzebuje energii, aby zapewnić właściwą ilość ciepła. Dodatkowo w dokumencie zalecane są konkretne rozwiązania, zapobiegające utracie ciepła i pozwalające na zmniejszenie kosztów ogrzewania domu.

Dlaczego warto wykonać audyt energetyczny?

Audyt energetyczny to ekspertyza, która pozwala na:

  • zaplanowanie modyfikacji w systemie grzewczym i izolacji termicznej,
  • otrzymanie bezpłatnego dofinansowania na termomodernizację budynku, np. z UE. Mimo, że audyt energetyczny może wykonać właściwie każdy, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy. Współpraca ze specjalistą stanowi bowiem solidną podstawę do tego, aby starać się o dodatkowe środki.
  • uzyskanie istotnych informacji dotyczących stanu technicznego danego budynku,
  • oszacowanie kosztów realizacji przedsięwzięcia termomodernizacyjnego i oszczędności płynących z jego zastosowania,
  • otrzymanie założenia do projektu budowlanego

Oferujemy atrakcyjne warunki współpracy i duży wybór urządzeń klimatyzacyjnych, pomp ciepła i akcesoriów.

Podejmując współpracę z nami, robisz krok do przodu w kierunku satysfakcji twoich klientów.

Napisz do nas lub zadzwoń