Jak i kiedy wymyślono klimatyzację. Historia klimatyzacji.

System klimatyzacji wydaje się być wciąż nowoczesnym wynalazkiem, tymczasem pomysł na stworzenie urządzenia do chłodzenia pomieszczeń zrodził się już dawno temu… Zapoznaj się z krótką historią klimatyzacji.

Historia klimatyzacji

Historia klimatyzacji

Pierwsze próby znalezienia sposobu na obniżenie temperatury w budynkach miały już miejsce w starożytnym Egipcie. Historia klimatyzacji sięga więc czasów starożytnych. Wówczas w oknach domów wieszano mokrą trzcinę i regularnie skrapiano ją wodą. Dzięki podmuchom wiatru wilgoć zmieniała się w chłodną bryzę, skierowaną do wnętrza pomieszczenia.

Za prawdziwych wynalazców klimatyzacji uważa się jednak Rzymian. Oni bowiem wynaleźli akwedukty, za pomocą których woda bieżąca była dostarczana do każdej rzymskiego domu. W większości budynków stawiano również ściany, w których umieszczano specjalne, dodatkowe rury. Woda, która przez nie przepływała, miała za zadanie schłodzić pomieszczenia.

W starożytnej Persji natomiast budowano tzw. wiatrołapy, które doprowadzały świeże, chłodne powietrze do wnętrz pomieszczeń. Z upałami radzili sobie też mieszkańcy Państwa Środka. W drugim wieku, w Chinach, powstał wynalazek, który kształtem przypominał drewniany klimatyzator. Mimo tego, trudno mówić o znaczących postępach w dziedzinie urządzeń chłodzących.

Willis Carrier - twórca klimatyzacji

By 100th Anniversary Press Kit – Carrier Corp – Carrier Corporation, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4197829

Ważną datą w historii klimatyzacji był 1758 rok, gdy Benjamin Franklin i John Hadley odkryli, że parujące ciecze o wysokiej lotności (np. alkohol) mogą służyć do schładzania innych obiektów. W 1820 roku brytyjski fizyk Michael Faraday przeprowadził eksperyment, który udowodnił, że sprężając i skraplając amoniak, możliwe staje się obniżenie temperatury powietrza w budynkach. Na gotowe do użytku urządzenie, które wykorzystuje te odkrycia, musieliśmy poczekać jeszcze ponad 80 lat.

Za ojca klimatyzacji uznaje się bowiem Willis’a Carrier’a, który nie tylko stworzył pierwszy klimatyzator, ale również dwadzieścia lat później zaprezentował kolejny autorski wynalazek – system klimatyzacji ze sprężarką odśrodkową. Urządzenie miało mniejsze wymiary niż dotychczasowe wynalazki, co też przełożyło się na jego większą funkcjonalność. Ważnym rokiem w historii klimatyzacji był rok 1925 – wówczas firma należąca do Willis’a Carrier’a zainstalowała swój sprzęt w Teatrze Rivoli na Times Square, który tym samym stał się pierwszym na świecie budynkiem z klimatyzacją. Przez kolejne dziesięciolecia historia klimatyzacji znacząco przyspieszyła – producenci udoskonalali kolejne klimatyzatory, dzięki czemu obecnie urządzenia tego rodzaju cechują się wyjątkowymi właściwościami. Zapewniają skuteczne, niezawodne chłodzenie w pomieszczeniach.

Oferujemy atrakcyjne warunki współpracy i duży wybór urządzeń klimatyzacyjnych, pomp ciepła i akcesoriów.

Podejmując współpracę z nami, robisz krok do przodu w kierunku satysfakcji twoich klientów.

Napisz do nas lub zadzwoń