Jak działa klimatyzacja

Jak działa klimatyzacjaPodstawowym zadaniem klimatyzatorów jest schładzanie powietrza w pomieszczeniach. Ale nie tylko! Większość dostępnych modeli posiada również możliwość dogrzewania mieszkania, oczyszczania powietrza, jak i usuwania z niego nadmiaru wilgoci. Jaka jest zasada działania tego typu urządzeń?

Jak działa domowy klimatyzator? Zasada działania

W mieszkaniach i domach bardzo często stosuje się niewielkie systemy klimatyzacji, które podobnie jak lodówka, składają się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej oraz izolowanych rurek miedzianych, służących do połączenia obu urządzeń. Po montażu instalacja uzupełniana jest płynnym czynnikiem chłodniczym, rekomendowanym przez producenta klimatyzatora. Sprężany i rozprężany czynnik chłodniczy krążący w zamkniętym układzie skutecznie obniża temperaturę w pomieszczeniu.

Klimatyzatory zasysają powietrze z mieszkania, a po schłodzeniu lub podgrzaniu – wpuszczają je z powrotem do wnętrza. Zasady działania klimatyzacji domowej nie są więc bardzo skomplikowane. Aby system klimatyzacji mógł działać prawidłowo, cały układ musi być zamknięty i szczelny. Podstawowymi elementami układu chłodniczego są:

parownik – w jego wnętrzu wrze czynnik chłodniczy, który jednocześnie odbiera ciepło od chłodzonego powietrza. Wskutek odbioru ciepła czynnik chłodniczy rozpręża się i odparowuje. Para przemieszcza się do sprężarki.

sprężarka – stanowi serce systemu klimatyzacji, pod wpływem wysokiego ciśnienia następuje w niej proces sprężania pary czynnika chłodniczego.

skraplacz – element, w którym wcześniej odparowany czynnik chłodniczy skrapla się, przechodząc w stan ciekły i przekazuje ciepło na zewnątrz budynku.

termostatyczny zawór rozprężny – odpowiada za regulowanie przepływu czynnika chłodniczego tak, aby system klimatyzacji pracował bezawaryjnie i energooszczędnie.

Zasada działania klimatyzacjiZa właściwy przepływ powietrza wokół parownika i skraplacza odpowiedzialne są natomiast wentylatory. Co ważne, w trakcie schładzania powietrza, klimatyzator również je osusza, co ma korzystny wpływ na mikroklimat w mieszkaniu, szczególnie w deszczowe dni (wilgotność na optymalnym poziomie zapobiega gromadzeniu się zanieczyszczeń i powstaniu pleśni). W efekcie na powierzchni parownika powstają skropliny, które należy odprowadzić z klimatyzatora poza budynek lub do kanalizacji. Większość dostępnych urządzeń klimatyzacji domowej opartych na omówionych zasadach działania wyposażona jest w specjalny zbiornik na skropliny. Wtedy nie jest konieczne zainstalowanie sprzętu do odprowadzania skroplin, jednak należy pamiętać o regularnej wymianie zawartości zbiornika. Ponadto podczas pracy urządzenie dodatkowo osusza i oczyszcza powietrze.

Nowoczesne systemy klimatyzacji mają również możliwość pracy w układzie odwróconym. Dodatkowym elementem tego typu klimatyzatorów jest wydajna pompa ciepła, która może ogrzewać mieszkanie. Klimatyzacja z funkcją grzania szczególnie przyda Ci się wczesną wiosną lub jesienią, gdy ogrzewanie centralne jest wyłączone. Niektórzy producenci oferuję też urządzenia, które są w stanie ogrzewać pomieszczenia, nawet gdy za oknem jest -15 stopni Celsjusza. Zasada działania takiej klimatyzacji domowej opiera się na tym, że w trybie grzania obieg pracy jest odwrócony. To oznacza, że czynnik chłodniczy pobiera ciepło z otoczenia do jednostki zewnętrznej, po czym oddaje je do mieszkania poprzez jednostkę wewnętrzną. Klimatyzatory z funkcją grzania pozwalają cieszyć się optymalną, wybraną temperaturą przez cały rok. Stanowią wydajną i przyjazną dla środowiska alternatywę dla klasycznych systemów grzewczych.

Oferujemy atrakcyjne warunki współpracy i duży wybór urządzeń klimatyzacyjnych, pomp ciepła i akcesoriów.

Podejmując współpracę z nami, robisz krok do przodu w kierunku satysfakcji twoich klientów.

Napisz do nas lub zadzwoń