Jak czyścić domową klimatyzację?

Właściwa konserwacja i czyszczenie klimatyzatora ma duży wpływ na jakość powietrza, którym oddychamy. Dlatego tak ważne jest regularne dbanie o tego typu urządzenie. O czym szczególnie należy pamiętać? W jaki sposób czyścić klimatyzację domową? Podpowiadamy.

Jak czyścić domową klimatyzację?

Czyszczenie klimatyzacji domowej

Klimatyzacja jest urządzeniem, które wymaga pielęgnacji i czyszczenia. Bakterie, pyłki i kurz zgromadzony w filtrach przedostają się do klimatyzowanego pomieszczenia wraz z chłodnym powietrzem. Nieusuwane, mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie domowników, a zwłaszcza osób cierpiących na różnego rodzaju alergie czy mających problemy z układem oddechowym. Na rynku są dostępne filtry HEPA, które skutecznie wyłapują wszelkie drobnoustroje z powietrza. Innym wyborem mogą być filtry z atomami srebra, które wykazują silne działanie bakteriobójcze i przeciwgrzybiczne. Podczas zakupu klimatyzatora warto zdecydować się na model, który można samodzielnie czyścić. Tym sposobem przyczynimy się do zmniejszenia kosztów eksploatacji urządzenia. Jak często należy czyścić klimatyzację domową? Częstotliwość czyszczenia i wymiany filtrów zależy przede wszystkim od ich rodzaju – im bardziej drobne zanieczyszczenia zatrzymuje nasz filtr, tym częściej będzie się brudził. Z reguły takie czynności pielęgnacyjne urządzenia powinniśmy wykonywać co dwa lub trzy tygodnie.

Do samodzielnej konserwacji klimatyzatora wystarczy miękka, sucha ściereczka, delikatny środek myjący i ciepła woda. Na początku zdejmujemy przednią kratkę, którą należy dokładnie umyć. Kolejnym krokiem w czyszczeniu klimatyzacji domowej, jeśli mamy taką możliwość, jest usunięcie filtra i jego umycie. W innym wypadku możemy skorzystać z odkurzacza w celu pozbycia się nadmiaru kurzu. Samemu warto również stale myć panele, przez które dostaje się do klimatyzatora i wydostaje powietrze. Wszelkie zanieczyszczenia, takie jak zgromadzony kurz czy pyły, są na nich widoczne gołym okiem. W celu ich usunięcia należy przeczyścić go wilgotną ściereczką lub szmatką namoczoną delikatnym środkiem czyszczącym, który nie zniszczy tworzywa sztucznego.

W trakcie konserwacji urządzenia warto również sprawdzić, czy przez otwory obudowy zewnętrznej klimatyzatora nie przedostały się owady lub liście, które mogłyby jedynie utrudnić przepływ powietrza i zmniejszyć wydajność wymiennika ciepła.

Regularne przeglądy klimatyzacji

Jak czyścić klimatyzację domową

Jednym z podstawowych obowiązków użytkowników domowej klimatyzacji jest regularne dokonywanie przeglądów instalacji i gruntowne czyszczenie elementów, w tym klimatyzatora i kanałów klimatyzacyjnych. Wiedząc już, jak czyścić klimatyzację domową, można to zrobić samodzielnie. Tego typu prace możemy również zlecić profesjonalnie firmie, która na początku sprawdzi stan systemu klimatyzacji i kanałów, po czym fachowo ją oczyści. Przegląd klimatyzacji powinien odbywać się raz (jeśli klimatyzacja działa tylko w systemie chłodniczym) lub dwa razy w ciągu roku (gdy sprzęt chłodniczy pracuje również jako urządzenie grzewcze).

Czysta i zadbana klimatyzacja to efektywne, tanie w utrzymaniu i dłużej pracujące urządzenie. Dlatego też głównym obowiązkiem użytkowników tego typu sprzętu są okresowe kontrole, czyszczenie i dezynfekcja instalacji – większość czynności pielęgnacyjnych możemy wykonać samodzielnie. Niezależnie od wykonywanej konserwacji, do czyszczenia klimatyzatora należy używać tylko sprawdzonych i bezpiecznych preparatów. Tylko to daje pewność, że korzystanie z klimatyzacji będzie bezpieczne, a przy tym efektywne.

Oferujemy atrakcyjne warunki współpracy i duży wybór urządzeń klimatyzacyjnych, pomp ciepła i akcesoriów.

Podejmując współpracę z nami, robisz krok do przodu w kierunku satysfakcji twoich klientów.

Napisz do nas lub zadzwoń