Instalacja klimatyzacji w bloku – jakich problemów się spodziewać

Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzacji w swoim mieszkaniu. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że instalacja takiego urządzenia może spotkać się ze sprzeciwem sąsiadów i zarządu wspólnoty mieszkaniowej.

Dane IMGW pokazują jednoznacznie, że średnie temperatury w Polsce z każdym rokiem rosną. I niestety na razie nic nie wskazuje na to, aby ten trend szybko przeminął. Rekordowo długie fale upałów już teraz zwiększają zainteresowanie zakupem klimatyzatora. Po takie rozwiązanie coraz częściej sięgają nie tylko mieszkańcy domów jednorodzinnych. Perspektywa korzystania z klimatyzacji jest również kuszącą propozycją dla osób mieszkających w bloku. Bardzo często nie chcą one kupować głośnego i mało wydajnego klimatyzatora przenośnego, lecz wolą zainstalować na stałe klimatyzatora typu split. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że instalacja takiego urządzenia w bloku może być trudniejsza niż w przypadku domu jednorodzinnego (nie tylko z uwagi na wymagania techniczne).

Reakcja sąsiadów na hałas

Każdy nasz wybór ma swoje plusy i minusy. Nie inaczej jest w przypadku zakupu mieszkania w bloku. Do wad można zaliczyć konieczność uwzględniania uwag sąsiadów mieszkających za ścianą. A takie mogą się pojawić, gdy zainstalowana klimatyzacja będzie znacząco podnosiła poziom hałasu pochodzącego z zewnątrz budynku, który wynika z pracy urządzenia. Skargi sąsiedzkie mogą również odnosić się do drgań wytwarzanych przez jednostkę zewnętrzną i wody skapującej na balkon sąsiada.

Warto także zdać sobie sprawę z tego, że osoba, której przeszkadza hałasujący klimatyzator, nie musi ograniczać się wyłącznie do skarg zgłaszanych właścicielom urządzenia chłodniczego czy administratorowi budynku. W wielu przypadkach zdarzają się nawet pozwy do sądu przeciwko sąsiadowi o zaprzestanie immisji hałasu z klimatyzatora i stosowne zadośćuczynienie. Sąsiad występujący przeciwko użytkowaniu klimatyzacji będzie dysponował mocnymi argumentami, jeśli udowodni, że urządzenie chłodnicze przekracza dopuszczalny poziom hałasu w środowisku.

Nieprecyzyjne przepisy nie pomagają w montażu klimatyzacji

Kolejnym problemem, jaki może pojawić się w związku z montażem klimatyzacji w bloku, są niejednoznaczne przepisy dotyczące rozdziału między częścią mieszkalną a częścią wspólną budynku. Polskie sądy nie potrafią znaleźć jednomyślności w kwestii tego, czy cały balkon czy loggia (wnęka w budynku) może być traktowany jako część prywatna właściciela lokalu. Bardzo często można jednak spotkać się z kompromisową opinią, że balkon lub loggia wykorzystywana przez użytkowników jednego mieszkania stanowi część prywatną tego lokalu w obrębie swoich części wewnętrznych. Utrudnienia pojawią się, gdy kwestie techniczne wymuszą instalację jednostki zewnętrznej klimatyzatora poza wewnętrzną częścią balkonu lub loggii. W takim przypadku mogą wystąpić nie tylko problemy dotyczące wykorzystania części wspólnych budynku wielorodzinnego. Warto również pamiętać o tym, że zarządcy budynków często utrudniają montaż klimatyzatora na zewnątrz, powołując się m.in. na względy estetyczne.

 

Oferujemy atrakcyjne warunki współpracy i duży wybór urządzeń klimatyzacyjnych, pomp ciepła i akcesoriów.

Podejmując współpracę z nami, robisz krok do przodu w kierunku satysfakcji twoich klientów.

Napisz do nas lub zadzwoń