Domowe sposoby na obniżenie temperatury w pomieszczeniu

Letnie upały potrafią być uciążliwe. Wysokie temperatury i palące słońce sprawiają, że w naszym mieszkaniu jest gorąco i duszno. Jak więc skutecznie ochłodzić pomieszczenia?

Ochroń mieszkanie przed słońcem, które wpada przez okna

Sprawdzonym sposobem na ograniczenie dostępu promieni słonecznych i tym samym obniżenie temperatury w mieszkaniu jest zasłonięcie okien żaluzjami lub roletami. Dzięki temu palące promienie słoneczne nie będą wpadać do domu i nagrzewać pomieszczenia. Ponadto możesz wykorzystać zasłony okienne. Najlepiej, aby były w jasnych odcieniach. Ciemne zasłony optycznie zmniejszą dane wnętrze, sprawiając jednocześnie, że nie będziesz czuł się wygodnie i komfortowo we własnym mieszkaniu.

Nie otwieraj okien w dzień, a mieszkanie wietrz w wieczornej porze

Otwieranie okien w ciepłe dni to najgorsze posunięcie w walce z upałem. W tym przypadku gorące powietrze trafia wprost do naszego mieszkania, co powoduje nagrzanie się pomieszczenia mieszkalnego. Wietrzyć pokoje jednak trzeba. Najlepszą porą na to jest późny wieczór i noc, gdy spada temperatura na zewnątrz, dzięki czemu powietrze staje się rześkie. Dobrym rozwiązaniem może być też powieszenie od zewnętrznej strony okna wilgotnego ręcznika lub prześcieradła – wówczas odparowujące z nich ciepło nie będzie wpadać do mieszkania, a przez to we wnętrzu będzie chłodniejsze powietrze.

Ogranicz długie gotowanie i pieczenie

W upalne dni warto również odpuścić sobie przygotowywanie posiłków, które wymagają długiego korzystania z piekarnika lub kuchenki. Tego typu urządzenia wydzielają bardzo dużo ciepła i mogą znacznie podnieść temperaturę w Twoim mieszkaniu, szczególnie w upalne dni. Podobnie rzecz się ma z urządzeniami elektrycznymi typu radio, telewizor, komputer, odkurzacz, suszarka do włosów, które również emitują ciepło. Dlatego, gdy wysoka temperatura w mieszkaniu nie pozwala nam normalnie funkcjonować, zaleca się odłączenie wszystkich niepotrzebnych sprzętów od prądu.

Nawilżaj powietrze w mieszkaniu

Do tego celu nie musisz wykorzystać drogich sprzętów. Wystarczy, że zawiesisz mokre ręczniki na suszarce do prania lub grzejniku. Parując, nie tylko poprawią klimat w Twoim mieszkaniu, ale też pozwolą utrzymać właściwą temperaturę we wnętrzu.

Zrezygnuj z gorących kąpieli

W upalne dni warto zrezygnować z gorących kąpieli na rzecz szybkiego prysznica. Taka zamiana pozwoli Ci zmniejszyć ilość pary wodnej w pokoju kąpielowym.

Posadź rośliny

W zestawieniu skutecznych domowych sposobów na obniżenie temperatury w mieszkanie nie może zabraknąć roślin okrywowych, czyli winorośli lub bluszczu, które tworzą warstwę naturalnej izolacji cieplnej na ścianie. Z takiego rozwiązania chętniej korzystają właściciele domu lub niskiej kamienicy. I mimo, że pnącza nie urosną w kilka dni, na pewno przyniosą nam wiele pozytywnych korzyści w kolejnych latach, zwłaszcza, że zapowiadają się równie upalne.

(Nie) domowe sposoby na ochłodzenie mieszkania

Gdy domowe sposoby na upał w mieszkaniu nie przynoszą oczekiwanych efektów, możesz zdecydować się na montaż klimatyzatora w pokoju. Jest to droższe rozwiązanie od zakupu wentylatora, jednak zainstalowany sprzęt może Ci posłużyć przez długie lata. Podczas wyboru tego typu urządzenia, warto zwrócić uwagę na klasę energetyczną danego modelu.

Oferujemy atrakcyjne warunki współpracy i duży wybór urządzeń klimatyzacyjnych, pomp ciepła i akcesoriów.

Podejmując współpracę z nami, robisz krok do przodu w kierunku satysfakcji twoich klientów.

Napisz do nas lub zadzwoń